Gelir durumunuz bankalardan çekebileceğiniz kredilerin tutarını doğrudan etkiliyor. Kredi başvuru aşamasında banka sizden bir gelir belgesi ister ve başvurduğunuz kredinin tutarı ile gelir durumunuzu karşılaştırır. Eğer gelir durumunuzun çok üstünde bir kredi talebinde bulunursanız banka kredinizi onaylamayabilir.

[adinserter block=”1″]

Bir örnekle inceleyecek olursak ortalama olarak 2000 TL gibi bir gelire sahipseniz bankalardan özellikle konut kredisi ve taşıt kredisi gibi kredi türlerinden yararlanmanızın oldukça zor olduğunu söylemek gerekir.

Yüksek Vadeler İle Gelir Durumu Arasındaki İlişki

Konut kredilerini baz alarak, ortalama bir konut kredisinin aylık ödemesinin 1000 TL ile 2000 TL arasında değişiyor. Genel olarak 1000 TL’ nin altında bir konut kredisi vadesi bulunmamaktadır.

Gelir durumu ile kredi kullanma şansınız doğrudan ilişkili olduğundan 2000 TL gibi bir gelirin, bu tarz bir vade oranını karşılamaya tam olarak yetemeyeceği düşünen bankalar bu durumdaki kişilere kolaylıkla kredi vermemektedir. Ancak kefilli ya da ipotekli başvuru şekillerinde, 2000 TL bir gelirle konut kredisi de çekilebildiği durumlar olmaktadır.

[adinserter block=”1″]

Kabaca genelleyecek olursak, 2000 TL gelire sahip bir kişi 10- 15 bin TL arasındaki ihtiyaç kredilerinden yararlanabilir. Bu civarda bir gelire sahip olan kişilerin çekebileceği en olası kredi türü ve miktarı bu şekildedir. Böyle bir kredi tutarının ödemesi aylık ortalama 500-800 sınırlarında olacaktır.

Gelir durumunun kredi kullanımındaki öneminden bahsettik ama kredi kullanmadaki tek kriter elbette sadece gelir durumu değildir. Kredi notu ve geçmişinizde kullandığınız krediler de önemli hususlardır. Kredi notunun ne olduğunu öğrenmek için Kredi Notu Nedir? adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

[adinserter block=”1″]

Ayrıca bazı bankaların gelir belgesiz kredi verdiğini de belirtmek isteriz. Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalara göz atmanızda fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here