Özellikle son zamanlarda devletin izlediği politikalara bakacak olursak devletin genç girişimcileri desteklediğini görürüz. Günümüzde azalan esnaflık gibi mesleklerin kalkınması, halka kazandırılması için bir takım teşvikler devlet tarafından sağlanmaktadır. Bu desteklerle devlet, yeni girişimcilere kredi seçenekleri sunulmaktadır. Eğer bir iş projesine sahipseniz okumaya devam edin.

[adinserter block=”1″]

Devlet Girişimci Kredileri Nasıl Alınır ?

Devlet yeni girişimcileri Halk bankası ve KOSGEB aracılığı ile desteklemektedir.Yeniden bir iş kurmak ve hibe almak isterseniz KOSGEB sayesinde faizsiz veya düşük faiz oranları ile kredi almanız mümkün.

KOSGEB Devlet Girişimci Kredilerine Nasıl Başvurulur?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), adından da anlaşılacağı üzere ülkemizde küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini artırmak ve sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş bir kamu kurumudur. İlk zamanlar (1990 larda) sadece sanayi kuruluşlarını destekleyen KOSGEB son yıllarda hemen hemen bütün alanlarda destek olmaktadır. Sadece yeni işletme kuranlara değil hali hazırda var olan kobilere de büyük destekleri vardır.

[adinserter block=”1″]

notunusorgula.com olarak bu yazımızda sadece yeni iş yeri açacaklar için sunulmuş olan imkanlardan bahsedeceğiz. KOSGEB,  yeni iş yeri kuracak olanlar için Girişimcilik Destek Programı oluşturmuştur. Girişimcilik Destek Programı’ na katılmak için önce  Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi  almanız, ardından başvuru için gerekli belgelerinizi hazırlamanız gerekmektedir.

Halk Bankasından Yeni Girişimcilere  Kredi

[adinserter block=”1″]

50 bin TL krediye kadar faizsiz veya çok düşük faiz oranları ile yeni iş yeri kurmak isteyenleri destekleyen Halk Bankası’ nın sağladığı imkan limitleri, girişimcinin tahsiline göre değişmektedir.

  • Üniversite mezunuysanız ancak hiç bir deneyime sahip değilseniz;  50.000 TL
  • Üniversite mezunu olup ve herhangi bir işletmede en az 2 yıl çalışmış ve 35 yaşını aşmamış olanlara 1 yıl ödemesiz 4 yıl eşit vadeli; 75.000 TL
  • Herhangi bir çıraklık eğitiminden mezun olmuş ve branşınızda bir iş yeri kuracaksanız; 30.000 TL
  • İlk okul mezunu çıraklık eğitim merkezi sertifikalı, çalıştığı iş kolunda en az 60 ay deneyim sahibi ve 30 yaşını aşmamış olan ustalara 30 bin TL kredi imkanları sunmaktadır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi 

KOSGEB Devlet Girişimci Krediler den faydalanabilmek için ilk olarak KOSGEB kursları olarak da bilinen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ ni almanız ve eğitimleri başarıyla tamamlamanız gerekiyor. Bu eğitimlere katılabilmek için bazı şartlar vardır. Bu şartlar; okur-yazar olmak ve 18 yaşından gün almış olmaktır. Okur yazarlığınız varsa ve 18 yaşından gün aldıysanız ister çalışan ister memur isterse öğrenci olun Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almaya hakkınız vardır.  Ücretsiz bir şekilde başvuru yapabileceğiniz eğitimlerin yıl sonuna kadar olan tarihlerine  BURADAN ulaşabilirsiniz. Başvurular şahsen yapılmalıdır. Eğitimlerin kontenjan sınırlaması ile olduğunu göz ardı etmeyin. Yani eğer böyle bir fikriniz varsa elinizi çabuk tutmanız tavsiyemizdir. Eğer bulunduğunuz ildeki eğitim tarihleri size uygun değilse başka il veya ilçelerden de eğitimlere katılabilirsiniz.

[adinserter block=”1″]

Eğitimler, işletme konularının yer aldığı dersler üzerine verilmektedir. Eğitimin son günü genelde KOSGEB iş planı projesi hazırlaması üzerine bir konu işleyeceksiniz ve bu konu oldukça önemlidir. Bir iş planı projeniz yoksa devlet girişimci kredilerini alamazsınız. Eğitimleri tamamladıktan  sonra size kursları düzenleyen birim tarafından bir belge verilir, tahminen 20 iş günü süresince şahsınıza kredi dönüşü sağlanacaktır.

Yeni İşletme Kuranların Kredi Başvuru Aşamaları

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ ni tamamladıktan sonra bazı belgeleri hazırlayarak başvuruda bulunmanız gerekiyor. İlk olarak; KOSGEB ‘e ilk başvuru formunu doldurmanız, bu form ile birlikte varsa gazi, engelli ve şehit yakını belgeleriniz ile birlikte imza beyannamesi ve fiyat tekliflerini de kuruma götürmelisiniz. Kurum her hafta 20 tane başvuruyu değerlendirir. Bu aşamada iş planınızın sunumunu yaparsınız. Eğer başvurunuz kabul edilir ve henüz işletmenizi kurmadıysanız 3 ay içerisinde kurmanız gerekir.

[adinserter block=”1″]

Veri tabanına kayıt, bilgi dokümanı ve beyanname oluşturma son olarak ise sistemden girişimcilik destek programına başvurma şeklinde ilerleyen adımları takip etmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here